KARAKÖPRÜ’DE KADINLAR KARAMEK KURSLARINDA MESLEK ÖĞRENİYOR

Karaköprü Belediyesinin sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında açtığı KARAMEK (Karaköprü Mesleki Eğitim Kursları) ile kadınlar hem meslek öğreniyor hem de aile bütçesine katkı sağlıyor

Karaköprü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren kültür merkezindeki kurslar yoğun ilgi görüyor. Sosyal Belediyecilik faaliyetleri kapsamında kadınlara yönelik açılan kurslarda kadınlar hem meslek ve el sanatı öğreniyor hem de ürettikleriyle aile bütçesine katkı sağlıyorlar.

Karaköprü Belediyesi Necmettin Cevheri Kültür ve Gösteri Merkezinde açılan; dikiş-nakış, kuaförlük, resim, mefruşat, halı dokuma gibi kurslarda el becerilerini geliştiren kadınlar, diğer yandan da aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Ev hanımlarına yönelik açılan bu kursların önemli bir sosyal belediyecilik faaliyeti olduğuna ifade eden Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, hanımların bu kurslarda hem sosyalleşme faaliyeti içerisinde olduğunu hem de zamanı verimli değerlendirdiğini kaydetti.

Başkan Baydilli, “KARAMEK kurslarımızda tüm vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz ama önceliğimiz ev hanımlarımızın sosyal hayatta daha aktif bir rol alarak hem kendilerini geliştirmeleri hem de bir yandan kendi ihtiyaçlarını karşılayacak maddi gelir elde etmeleridir. Bu anlamda kültür merkezlerimizde açtığımız giyim, halı dokuma, ahşap boyama, resim ve el sanatları gibi birçok kursumuzdan hanımlarımız faydalanıyor ve meslek öğreniyorlar. İnşallah bu kurslarımız her zaman devam edecek ve daha fazla kişiye ulaşacağız” dedi.

Kurslarda eğitim veren usta öğreticiler de kendilerine güzel imkanlar sağlandığını ve kursiyerlerin de çok istekli bir şekilde kurslara gelip eğitim gördüklerini, kısa sürede öğrenip kendi eserlerini çıkardıklarını kaydederek sağlanan imkanlar için Başkan Metin Baydilli’ye teşekkür ettiler.

Kursların bulunduğu kültür merkezlerinde kursiyer kadınların çocuklarının zaman geçirebilmesi için kreş de bulunurken, kadınlar kurstayken çocuklar da okul öncesi eğitmeni tarafından oyunlar ve etkinliklerle zaman eğleniyor.

Öte yandan KARAMEK kursları Akbayır Mahallesindeki Necmettin Cevheri Kültür ve Gösteri Merkezi, Akpiyar Mahallesindeki Mustafa Direkli Kurs Merkezi ve Seyrantepe Mahallesindeki 4. Murad Kültür Merkezinde devam ederken, kurslara katılmak isteyen vatandaşlar www.karamek.com üzerinden başvuru yapabilirler.

 

 

 


Foto Galeri