Elektronik İşlem Merkezi
Kurumsal
ibb Hizmet Rehberi ibb Belge Mevzuat ibb Basinda kb ibb
ibb
HABERLER KüçültBüyüt Yazdir
ŞEYH ALİ DEDENİN MAKAMI ZİYARET EDİLDİ

ŞEYH ALİ DEDENİN MAKAMI ZİYARET EDİLDİ
Ali Dede Hayratı programı kapsamında Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ve Meclis üyeleri Şeyh Ali Dede makamı ziyaret etti.

Karaköprü Belediyesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Ali Dede Hayratı programı kapsamında bugün ilk olarak Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan Şeyh Ali Dede makamı ziyaret ile başladı. Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Başkan yardımcıları, Meclis üyeleri ile birlikte Şeyh Ali Dede’nin makamına gelerek önce dua okudular daha sonra Başkan Çiftçi, burada yaptığı açıklamada “Şeyh Ali Dede, Karaköprü için çok önemli bir zat ve manevi bir şahsiyettir, Karaköprü’ye paylaşmayı hayrat yapmayı seven ve vasiyet eden bir zattır, 1992 yılına kadar halkımız bu vasiyeti yerine getirmiş, 1992 yılından itibaren de Belediyemiz bu vazifeyi üstlenmiştir, yarın saat 12:00-14:00 arası yapılacak olan hayrata tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.   

 ŞEYH ALİ DEDE KİMDİR:

Şeyh Ali Dede 1600’lü yıllarda Şanlıurfa’ya gelir, Karaköprü’de yaşar. Sultan IV. Mehmet Han 30 Kasım 1651 tarihli bir beraat ile Ali Dede’ye bugün Karaköprü olarak bilinen beldeyi bağışlar. Hayır sahibi zat senenin belli günlerinde beldede yaşayan ve gelen misafirlere hayrat yapar. Beraatle kendisine verilen Karaköprü’nün kullanımına karşılık her yıl hayratın yapılmasını vasiyet eden zatdır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Karaköprü Belediyesi - [Tasarım & Yazılım : BİLGİ İŞLEM]
Görüşleriniz ve Önerileriniz İçin E-Mail Adresimiz İle İrtibata Geçebilirsiniz :bilgiislem@karakopru.bel.tr