KIRKPINAR'DA ÖĞRENCİLERE VE KADINLARA SAĞLIK EĞİTİMLERİ VERİLDİ

Karaköprü Belediyesi tarafından ilçedeki Kırkpınar kırsal mahallesinde ortaokul öğrencilerine madde bağımlılığının zararları ve düzenli beslenmenin önemi, kadınlara da meme kanseri ve bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi verildi

Karaköprü Belediyesi öğrencilere madde bağımlılığının zararları ve sağlıklı beslenme konularında eğitim vermeye devam ediyor. Her hafta merkez ve kırsal mahallelerde bulunan okullarda öğrencilere seminerler veren Karaköprü Belediyesi, ilçeye bağlı Kırkpınar mahallesinde bulunan ortaokulda öğrencilere eğitim verdi.

Eğitimde Başkan Danışmanı ve Din Adamı İsmail Zorlu öğrencilere insanın dünyaya geliş amacı ile ilgili bilgiler verirken, madde ve alkol bağımlılığından uzak durma yolları, bağımlılığın yol açtığı zararları aktardı. 
Zorlu, ""Allah insanı en güzel bir şekilde yarattı ve bizleri en güzel nimetleri verdi. Bizler kendi bedenimizin kıymetini bileceğiz, zararlı maddelerden uzak durup vücudumuzu en iyi şekilde besleyeceğiz" diye konuştu.

Diyetisyen Vildan Tenekeci ise düzenli beslenmenin insan sağlığına faydaları ile ilgili bilgi verirken, son dönemlerin ciddi hastalığı olan obeziteye dikkat çekti. Diyetisyen Tenekeci, "Daha sağlıklı yaşayabilmemiz için yeterli miktarda ve belirli zamanlarda beslenmeliyiz. Genellikle üç öğünde alınması gereken beslenmeyi tek bir seferde alıyoruz ve bu yanlış bir alışkanlıktır. Obezite sorunuyla karşı karşıya kalmamak için üç ana öğünde düzenli bir şekilde beslenmeliyiz ve günlük birkaç dakika da olsa egzersiz yapmalıyız" diye konuştu.

Madde bağımlılığının son zamanlarda karşımıza çıkan büyük sorunlardan biri olduğunu ifade eden Sosyolog Rahime Sürücü, "Sizler ergenlik dönemindesiniz. Bir gruba dahil olmak için veya söz sahibi olmak için o gruba benzemeye çalışıyorsunuz ama bu geri dönüşü olmayan yola girmek demektir. Girmek istediğiniz grupta madde bağımlısı olabilir, kötü alışkanlıklar kazanabilirsiniz" diyerek öğrencilerin çevrelerine de dikkat etmeleri konusunda uyardı.
Sosyal Hizmet Uzmanı İbrahim Kölge ise madde bağımlılığının zararlarını bir hikâyeyle anlatarak öğrencilerin bu konularda çok dikkatli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini aktardı.


Ayrıca Kırkpınar kırsal mahallesinde bulunan kadınlara Karaköprü Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Çevre Koruma Birimi ve Karaköprü Toplum Sağlığı Merkezi  tarafından meme kanseri ve bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda eğitim verildi.


Foto Galeri